
De populairste krant van Zweden is Aftonbladet en zij lanceerden hun eigen chatbot Hej deze week. Gebruikers kunnen in hun eigen taal vragen stellen over het nieuws – bijvoorbeeld om een artikel samen te vatten, context op te vragen of een lokale gebeurtenis te verduidelijken. De chatbot beantwoordt vragen in 50 talen, op basis van de artikelen op de site van de laatste drie jaar.
Het leuke is dat ze ook transparant zijn over hun ervaringen. Zo deelt de projectleider dat de meeste gebruikers chat vinden via widgets onderaan artikelen. Populaire vragen gaan opvallend vaak over lokale verhalen, voetbal, én liefde.
Met Hej wil Aftonbladet nieuws toegankelijker maken voor een breder en meertalig publiek, zonder dat lezers hoeven te scrollen of zoeken. Tegelijk past het in een bredere trend: steeds meer uitgevers gebruiken AI niet alleen voor productie, maar ook om de nieuwsconsumptie zelf te vernieuwen — met gepersonaliseerde, snelle en laagdrempelige toegang tot informatie als uitgangspunt.
Hoe fijn is het dat een zoekfunctie ook echt antwoord geeft op je vraag? Ik kijk er zeer naar uit dat dit in Nederland ook gaat werken. In november schreef ik al over Ask the Post van The Wasington Post en nu is het kijken welke Nederlandse site dit het snelst gaat lanceren. Want er is geen twijfel over dat er aan gewerkt wordt en dat er behoefte aan is. Eindelijk een mogelijkheid om een extreem rijk archief doorzoekbaar te maken. Hoewel de Zweedse versie nog niet allemaal goede antwoorden geeft, weet het bijvoorbeeld wel te vertellen hoeveel punten Claude kreeg van Zweden. En zo kan ik zonder Zweeds te spreken toch hun archief doorzoeken en begrijpen.
En deze zoekfunctie hoeft natuurlijk helemaal niet alleen voor nieuws te werken. Wat te denken als je op een site van een overheidsinstelling in iedere taal een vraag kan stellen en gewoon antwoord krijgt dat je zoekt.